Güvercinlik mağaramız tabiat varlığı olma yolunda
09 Aralık 2019 12:25 66 kez Okundu

Güvercinlik mağaramız tabiat varlığı olma yolunda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Güvercinlik Mağaramız  tabiat varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınacak.  Edinilen bilgiye göre, Bakanlıkça Türkiye'deki doğal mağaralarda araştırmalar yapılarak buraların jeolojik, ekolojik özellikleri tespit ediliyor. Türkiye'de koruma altında ve turizme açık olan mağaralar dışında bilinmeyen,henüz insan girmemiş mağaralar bulunuyor. Mağaraların bulunduğu bölge, mağaranın yapısı, ulaşım koşulları, onları bilinmez kılıyor.  Bakanlık ulaşımı zor olan bu mağaraları koruma altına almak için gerekli çalışmaları sürdürüyor. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Konya'da bulunan 3 mağarada "Körükini, Suluin ve Güvercinlik (Güneysınır) Mağaraları Araştırma Projesi" kapsamında çalışma yürütülüyor. Çalışmalar sonucu elde edilen verilere göre doğal değerlerin gün yüzüne çıkması için mağaralar tabiat varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınacak.

-Güvercinlik (Güneysınır) mağarası

Konya'nın Güneysınır ilçesinde yer alan Güvercinlik (Güneysınır) Mağarası'ndaki perde sarkıtların, dikitlerin ve diğer büyük jeolojik oluşumların yer aldığı büyük salona ulaşmak için 130 metrelik bir dikey iniş yapmak gerekiyor. Bu nedenle bu mağaraya ancak mağaracılık ve dağcılık konusunda uzman kişiler girebiliyor.


Ulaşımı zor olduğu için insan kaynaklı olumsuz etkilerin ortadan kalktığı mağaranın kendine has ekolojik yapısı bulunuyor. Çalışmalar kapsamında mağarada yeni böcek türleri tespit edildi.

Haber Görselleri